Przygotowanie do wiosny

2018-05-31 15:15
Ciekawy pomysł w ramach Treningu Umiejętności Społecznych zrealizowała grupa projektowa pod kierunkiem Pani Beaty Śliwińskiej. Swój projekt zrealizowali wśród uczniów klasy II szkoły podstawowej. Poniżej krótka relacja z tegororocznych działań.
 
Projekt polegał na przekazaniu wiedzy z zakresu podstawowych informacji o wiośnie, obchodów Dnia Matki, lekcji literatury oraz edukacji zdrowotnej. W ramach tego przeprowadzone zostały zajęcia na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy. Lekcje opierały się na wspólnej zabawie, nauce oraz doskonaleniu swoich umiejętności manualnych. Zrealizowaliśmy następujące tematy:

 

1. "W oczekiwaniu na nadejście wiosny" - podczas pierwszych zajęć zapoznaliśmy uczniów z pierwszymi oznakami wiosny. Za pomocą prezentacji przedstawiliśmy najpopularniejsze kwiaty wiosenne oraz te chronione w Polsce. W trakcie zajęć została wykonana praca plastyczna, a następnie każdy uczeń musiał o niej opowiedzieć kilka zdań. Następnie przeszliśmy do praktycznej części zajęć — czyli sadzenia kwiatów i nauki dbania o nie. Na koniec lekcji odbył się konkurs, podczas którego każdy uczestnik zajęć mógł pochwalić się swoją zdobytą wiedzą i informacjami, które zapamiętał.

 

2. "Wiosenne czytanki" - druga lekcja polegała na przerobieniu wybranych tekstów literackich ("Wiosenne porządki" - Jan Brzechwa, "Rozmowa z bocianem" - Stanisław Kraszewski, "Przyjście wiosny" - Jan Brzechwa ) i dyskusji na ich temat. Po dydaktycznej części zajęć przeszliśmy do pracy plastycznej, w której każdy uczeń miał stworzyć swoje wyobrażenie Pani Wiosny, a następnie omówiliśmy prace. Podczas ostatniej części lekcji zapytaliśmy uczniów o ulubione postacie literackie, a także utwory. Podsumowaniem spotkania była praca: "Mój ulubiony bohater literacki".

 

3. "Edukacja zdrowotna" - trzecie zajęcia rozpoczęły się prezentacją dydaktyczną, w której przedstawiliśmy zasady żywieniowe oraz sposoby na zdrowy tryb życia. Kolejnym etapem była dyskusja o posiłkach i formach spędzania wolnego czasu. Została wykonana praca plastyczna: "Mój zdrowy posiłek". Następnie uczniowi mogli degustować różne owoce, a następnie wyrazić opinię na ich temat. Ostatnim elementem zajęć była prezentacja o dyscyplinach sportowych i wykonanie koszulki propagującej zdrowy tryb życia.

 

"Przygotowanie do Dnia Mamy" - ostatnie zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia podstawowych informacji na temat Dnia Mamy, następnie omówiliśmy z dziećmi wierszyki stworzone z okazji tego dnia i przeliśmy do złożonej pracy plastycznej, która mogła być podarkiem dla każdej z mam. W tym celu grupa została podzielona na mniejsze zespoły i przydzielona do swoich opiekunów. Na koniec lekcji odbyła się wystawa prac.

Beata Śliwińska