"Dzień Europy"

2016-05-25 21:34

9 maja jest dniem w którym świętuje się pokój i jedność w Europie. Dzień Europy został ustanowiony na cześć Deklaracji Schumana, która zapoczątkowała integrację europejską. Aby upamiętnić to wydarzenie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Ponadto z okazji dnia Europy nasi uczniowie 10 maja uczestniczyli w zorganizowanej w „Barbarze” debacie międzypokoleniowej na temat: "Jakie jest Twoje ID? Różnorodność - szansa czy zagrożenie?" i warsztatach: „Inność” – powodem do nienawiści? W czasie debaty i warsztatów zostały poruszone problemy społecznościowe, rasowe, kulturowe i ekonomiczne. Nasi uczniowie mieli okazję do włączenia się w żywą dyskusję o różnorodności i europejskich wartościach. Czy inność wynikająca m.in. z pochodzenia, wyznania lub kultury jest zagrożeniem dla współczesnego świata, czy może szansą na rozwój? Debata i warsztaty były świetnym czasem by wspólnie zastanowić się, które wartości europejskie nas łączą, które są uniwersalne, a które międzypokoleniowe. Organizatorem całego wydarzenia była placówka Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej we Wrocławiu. A gościem specjalnym był Józef Pinior, były poseł do Parlamentu Europejskiego i Senator, wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.